9 Ekim 2016 Pazar

ZONGULDAK DOĞUMLU TÜRK POPU’NUN İLK STARLARINDAN AY-FERİ


 


 

 


 
 
 
ZONGULDAK DOĞUMLU TÜRK POPU’NUN
İLK STARLARINDAN AY-FERİ
 
“Unutursam Fısılda” yönetmenliğini ve senaristliğini Çağan IRMAK'ın yaptığı 2014 yapımı bir sinema filmi. Geçen sene televizyon kanallarından birinde rastlayıp seyretmiştim. Filmin kahramanı Ayperi ismi zihnimde başka bir ismi canlandırdı. Büyük ihtimalle yönetmen bu ismi seçerken gerçek bir yıldızdan yani Ay-feri’den esinlenmiş olmalıdır.
Ay-feri 1939 yılından Zonguldak’ta doğmuştur. Zonguldak ile bağlantısı nedir bu şehirde ne kadar yaşamıştır maalesef bununla ilgili bilgiler şu anda gizemini korumaktadır.
 
Popüler müziğimizin gerçek starlarından Ay-Feri ( Asıl adı “Ayfer”dir. Ama Fecri EBCİOĞLU, o her şeyin mümkün gibi, olabilir gibi göründüğü 1960’lı yıllarda, “Gel araya bir tire koyup ayıralım bu ismi; daha havalı olur,” diyerek ona isim babalığı yapmıştır.)
 
Türk Popu'nun ilk kadın seslerinden olan Ay-feri; Sevinç TEVS, Ayten ALPMAN, Ayla DİKMEN, Rüçhan ÇAMAY, Gönül TURGUT ve Tülay GERMAN ile birlikte Türk Pop tarihinde öncü olan ve yol açmış isimlerden biridir.
1960'ların başında, Erol BÜYÜKBURÇ orkestrasının solistliğini yaparak müzik dünyasına giriş yapan Ay-feri daha sonra solo çalışmalarına başlamıştır. Fecri EBCİOĞLU'nun ve aynı zamanda menajeri de olan Edward SAATÇİ'nin söz yazdığı şarkıları söylemiştir. Televizyon, Philips, Balet, Aras ve Sahibinin Sesi gibi firmalara sayısız 45'lik plaklar yaparak 1960'ların ikinci yarısında, Ajda PEKKAN ve Gönül TURGUT ile birlikte, Türk Popunda en çok söz sahibi olan isimlerinden olmuştur.
Ay-Feri’nin ilk plağı, 1967 yılında, dönemin güçlü firmalarından Aras tarafından yayınlandı: “Bu Son Olsun/Annem”. “Adios Amor” adlı şarkıya, sanatçının menajeri de olan Edward SAATÇİ söz yazmıştır. Saatçi, Ay-Feri’nin sonraki plaklarına da söz yazarı olarak imza atacak ve sanatçının giderek tepelere kurulmasında büyük pay sahibi olacaktır.
 
“Falcı”, “Dünya Dönüyor”, “Çal Çingene Çal” ve “Yavaşça Yavaşça” sanatçının hepsi dillerde dolaşan şarkılarının başında gelir. 1970'lerin başında, yalnızca bir ay çalışmak için gittiği İran'ı çok seven Ay-feri sonrasında hep orada kalmaya karar verir. 1970'lerin ikinci yarısında, birkaç konser için orada olan Ajda PEKKAN’a ev sahipliği yaparak ve ona Faramarz ASLANİ'nin bir albümünü hediye ederek büyük bir iyilik de yapmıştır. Bu albümde yer alan bir şarkı “Unut Demek Dile Kolay” adı ile Türkçeleştirilmiş ve büyük beğeni kazanmıştır.
 
 İran İslam Devrimi süreci başlayınca Amerika'ya yerleşen Ay-Feri, sonraları memlekete geri dönmüş ve Mersin'e yerleşmiştir. Şu anda Mersinde yaşamaktadır.
 
Ay-Feri’nin  Ankara Radyosu prodüktörü Salva AZUZ ile yaptığı evlilikten 1956 yılında dünyaya gelen Yusuf AZUZ 1980’li yılların önemli mankenlerindendir.2010 yılında MS Hastalığına yakalanan Yusuf AZUZ’un tedavisi için annesi Ay-Feri şu an büyük mücadele vermektedir.
 
 
YARARLANILAN KAYNAKLAR
 
 
Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği Dergisi Eylül - Ekim 2007 Sayı:6

Hiç yorum yok: