20 Mart 2016 Pazar

101. YILINDA SON KALE ÇANAKKALE


SON KALE ÇANAKKALE KONFERANSI
 
 
 
 
                           


 

 
Kdz. Ereğli Deniz Ticaret Odası tarafından Çanakkale Savaşının 101. yılı nedeniyle "Son Kale, Çanakkale" adlı konferans düzenlendi..
 
Bülent Ecevit Üniversitesi Denizcilik Fakültesi konferans salonunda düzenlenen konfrensa Kdz.Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutan Vekili Deniz Kurmay Albay Mustafa Şahin, Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Batı Karadeniz Bölgesi Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Erdem, Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yüksel Ayaz ve çok sayıda öğrenci katıldı.
Açılış konuşmasını İrfan Erdem'in yaptığı konferans'ta Yerel Tarih Araştırmacısı ve Tarih Öğretmeni Gürdal Özçakır'ın yaklaşık 45 dakika sunum yaptı.
18 Mart tarihinin Türk tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin yıldönümü olmakla beraber Şehitleri anma günü olarak da Türk Milletinin gözünde ayrı bir önemi olduğunu söyleyen Erdem, “Türkiye’de birlik ve beraberliğe ihtiyacımız olduğu şu dönemde vatanımızın bölünmez bütünlüğünü savunan ve bu uğurda şehit olan tüm vatan evlatlarını rahmet ve şükranla anıyor ruhları şad olsun diyorum.18 Mart ve peşinden gelen Çanakkale Zaferi vatanın bütünlüğü ve ulusun bağımsızlığı söz konusu olduğunda Türk Milletinin neler başarabileceğinin en güzel kanıtıdır.”dedi.
 Daha sonra Yerel Tarih Araştırmacısı ve Tarih Öğretmeni Gürdal Özçakır, hazırladığı slayt gösterisi eşliğinde ‘Son Kale Çanakkale’ adını taşıyan sunum gerçekleştirdi.
Özçakır, 1. Dünya savaşındaki 11 cepheden biri olan Çanakkale Cephesi’nin zaferin kazanıldığı tek cephe olması nedeniyle ayrı bir önem taşıdığını ifade ederek, “Bu yönden Çanakkale diğer cephelerden ayrılır. Sadece bir cephe olarak değil sosyal, psikolojik etkileriyle hatta eğitim tarihine bıraktığı etkilerle Çanakkale başka bir cephedir. 19 Şubat 1915’te başlıyor ve 18 Mart’a kadar bir ay boyunca müttefik donanmaları bölgeyi bombardımana tabi tutuyor. 18 Mart’ta deniz savaşları olacak, deniz savaşlarında başarılı olamayınca bu sefer 25 Nisan’da bir çıkarma yapacaklar ve savaş müttefik kuvvetlerin çekilmesine yani 9 Ocak 1916’ya kadar devam edecek. 11 ay boyunca bu cephede 2 taraftan da 500’er bin askerin yani toplamda 1 milyon askerin toplandığını görüyoruz" dedi.

KAYNAK:
http://www.yeniufuk.com.tr/h_10820/101-yilinda-canakkale/

Blog Editör notu:

YENİ UFUK gazetesine konferans hakkında yaptığı ayrıntılı ve doyurucu haber için teşekkür ederim.Ayrıca konferansa muhabir göndermeyip sonrasında yaptığı haber ile yerel basın tarihimizde bir skandala yol açan HAKİMİYET GAZETESİ'ni de buradan kınıyorum. Konferansı veren şahsımın ismi  haberde makaslanmış ayrıca STALİN benzeri bir uygulama ile görüntülerim fotoğraflardan bile kesilip adeta sansürlenmiştir. Takdiri kentimiz basın camiasına ve kamuoyuna bırakıyorum.Saygılarımla.

Hiç yorum yok: