9 Ağustos 2008 Cumartesi

ALEMDARDA MUTLU SONA DOĞRU 27.06.2008


ALEMDAR’DA MUTLU SONA DOĞRU

Kdz. Ereğli sahli bandı üzerinde yapımı devam eden Alemdar Gemisinin müze yapım çalışmalarının % 80’nin tamamlandığı belirtildi.
Sahil bandı üzerinde müze haline getirilen Gazi Alemdar Gemisinin yapımı tamamlandıktan sonra kimin mesuliyeti altında olacağı ve kimlerin tarafından korunup, işletileceği konusunda Azim Otelde bir toplantı gerçekleştirildi.
Toplantıya Karadeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Türker Ertürk, Ereğli Belediye Meclis üyesi Arslan Keleş, Deniz Ticaret Odası Kdz. Şube Başkanı ve Gazi Alemdar Gemisi Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı İrfan Erdem, İlçe Siyasi parti temsilcileri, komutanlar, gemi yapımında emeği gecen tersane sahipleri ve yetkilileri, Erdemir temsilcilerinin yanı sıra Alemdar gemisi ile ilgili bir kitap hazırlayan Tarihçi -Yazar Gürdal ÖZÇAKIR ve gazetecilerde katıldı.

GEMİNİN %80’İ TAMAM
Kurtuluş Savaşı'nda tek deniz çatışmasının kahramanı Alemdar Gemisi'nin, sahil bandı üzerinde müze haline getirme çalışmalarının %80’nin tamamlandığını belirten Deniz Ticaret Odası Kdz. Şube Başkanı ve Gazi Alemdar Gemisi Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı İrfan Erdem ‘ Alemdar gemisinin son yapım aşamalarına geldik.
Ağustos ayı içerisinde bitirilerek teslim edeceğiz. Bilindiği gibi Alemdar gemisi 4 ayrı gemi tersanesinde yapıldı. Bizim tarafımızdan montajı gerçekleştirildi.İstanbul ve Göçlük tersaneleri eksiklikleri tamamladı. Gemi 1 ay içerisinde gezilecek hale gelecektir. Bizler gelip geçiciyiz ama eser burada kalıcı olacaktır. Geminin yapımında emeği gecen herkese teşekkür ederim.’dedi
GERİYE DÖNÜŞ YOK
Ereğli’ye ilk geldiği zamanlarda Alemdar hakkında kendisine çok şeylerin söylendiğini ama Alemdar gemisinin müze haline getirme çalışmalarının çeşitli nedenlerle bir türlü hayata geçirilememesinden dolayı vatandaşların yakındıklarını hatırlatan Karadeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Türker Ertürk’ Artık Alemdar tamam buradan geri dönüş yok.
Ağustos ayına Gazi Alemdar gemisi müze haline getirilerek halkın gezimine açılacaktır. Gemi içerisinde bugüne kadar bölgemizde şehit olan askerlerimiz içinde anı köşesi yapılacak ayrıca içerisinde brifing salonu da olacaktır. Gazi Alemdar gemisini Ereğli’de bir çok kişi bilmiyordu okullarda anlattık, konferanslar düzenledik, hatta Alemdar’ı anlatmak için konser bile verdik. Şimdilerde Ereğli’de herkes Alemdar gemisini biliyor bu bizi mutlu ediyor. ‘dedi
Tuğamiral Ertürk Gazi Alemdar gemisinin yapımında emeği gecen herkese teşekkür ederek gönüllü olarak destek veren iş adamlarına ve Tarihçi-Yazar Gürdal Özçakır'a plaket verdi.
Tarihçi-Yazar Gürdal Özçakır’ın Gazi Alemdar gemisinin öyküsünü anlatan bir kitap hazırladığı ve kitabın geminin açılışında halka dağıtılacağı belirtildi.
ALEMDAR GEMİSİ EREĞLİ BELEDİYESİ’NE EMANET
Alemdar gemisi müze haline getirildikten sonra kimin mesul alacağı konuşuldu ve Ereğli Belediyesi tarafından mesul alınmasının uygun olacağını konusunda hem fikir sağlandı.
Gazi Alemdar Gemisi’nin güvenliğini ve işletmesini Ereğli Belediyesi tarafından yapılacak.
KAYNAK:

Hiç yorum yok: